آگهی
آگهی
آگهی
دیار گل نرگس روستای خون(قسمت اول)/تصاویر
کد خبر : 887 شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۰۸

 

آسیو:روستای خون یكی از روستاهای بخش بوشكان است كه از توابع  شهرستان دشتستان به مركزیت برازجان،استان بوشهر می باشد.  این روستا در 72 كیلومتری جنوب شرقی شهرستان برازجان و بطوریكه بعضی شواهد بیان می كند درست در وسط منطقه بلوك بخش بوشكان واقع گردیده است.

 

به گزارش "آسیو"در ایران تا قبل از اصلاحات عرضی تقریبا 30000 روستا وجود داشته، معمولا روستاهایی كه در یك منطقه جغرافیایی واقع می شوند دارای آداب و رسوم،سنن،فرهنگ،مذهب اگر نه صد در صد مشترك ولی بسیار شبیه و نزدیك به هم می باشند،به طور كلی اگر یك روستا در منطقه ای جغرافیایی  مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد می توان به بسیاری از مشتركات آن منطقه پی برد زیرا این مسئله مورد دقت و تحقیق قرار گرفته است كه منطقه جغرافیایی در خلق و خوی افرادی كه در آن منطقه خاص زندگی می كنند تاثیر بسزایی دارد.

اما باید گفت متاسفانه در ایران نه فقط روستاها بلكه در هر منطقه حتی یك روستا نیزمورد بررسی و پژوهش قرار نگرفته است. بیشتر در رابطه با شهرها چه از طریق محققین خارجی و چه نویسندگان داخلی نوشته ها و آثار بیشتری مشاهده می گردد.


به بسیاری از سفرنامه ها كه مراجعه می كنیم ملاحظه می شود كه از روستاها فقط در جاها و نقاطی كه در مسیر مسافران قرار داشته است نامی برده اند كه آن هم هیچگونه اطلاعاتی كه دارای ارزش علمی باشد و از نحوه زندگی،نوع مالكیت،نحوه تقسیم كار و محصول و توزیع آن به دست نمی آید.
با عنایت به گسترش دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی و باز شدن پای روستاییان به این گونه مراكز،اگر دانشجویان و دانش پژوهان همت به خرج دهند و بدون تعصب(value-free)سعی و تلاش در نوشتن منوگرافی هایی از روستاهای محل زندگی خویش نمایند می توان در آینده ای نه چندان دور اطلاعات وسیع و عمیقی از این جامعه به دست فراموشی سپرده شده به دست آورد.  
با توجه به اینكه بسیاری از روستاهای ما در گذشته از رونق و اعتبار و  ارزش خاصی برخوردار بوده اند و در حال حاضر به مخروبه هایی تبدیل گردیده اند با مطالعه آنها می توان این نقیصه را از بین برد و به پژوهندگان جامعه شناسی و مردم شناسی اگر چه هنوز مقام و جایگاه خود را در جامعه ما پیدا نكرده اند این امكان را داد تا بتوانند مقایسه های گوناگونی را در رابطه با بسیاری از مسایل و رسوم منسوخ و موجود در روستاهای مختلف ایران انجام دهند و بدینوسیله جای روستاها در جامعه امروزی معین و مشخص نمایند.
بررسی حاضر مطالعه ای است از وضعیت اقتصادی و اجتماعی،فرهنگی و تغییرات روستای خون كه در گذشته جزء حوزه دشتی و در تصمیمات كشوری بعد و اكنون تابعه بخش مركزی شهرستان دشتستان (برازجان) می باشد.
در این بررسی تلاش گردیده به كمك شورای اسلامی روستای مذكور نسبت به جمع آوری اطلاعات اقدام گردد.

 

شناسایی كلی روستای خون:

روستای خون یكی از روستاهای بخش بوشكان است كه از توابع  شهرستان دشتستان به مركزیت برازجان،استان بوشهر می باشد.  این روستا در 72 كیلومتری جنوب شرقی شهرستان برازجان و بطوریكه بعضی شواهد بیان می كند درست در وسط منطقه بلوك بخش بوشكان واقع گردیده است.
این روستا دارای سه بخش مجزّا و جدا از هم است كه بخش قدیمی آن در میان باغات نخیلات خرما كه اهم محصولات این روستا را تشكیل می دهد جای گرفته است.این قسمت توسط رودخانه ای كه به رودخانه خاكو موسوم است نیز به دو قسمت تقسیم می شود.ساختمان های این قسمت اغلب از سنگ و گچ و تیرآهن بوده و تنها بخشی از آن كه مربوط به گذشته است از مصالح قدیمی مثل گل و خشت ساخته شده است.

- بخش بعدی  به تل قلعه موسوم است كه دقیقا در غرب بخش قدیمی كنار تل« تپه» موسوم به تل قلعه قرار دارد كه اگر چه به علت نداشتن آب جاری نظیر قنات یا رودخانه منازل در بین نخلستان واقع نگردیده ولی با راه اندازی تلمبه های دیزلی اقدام به كشت درخت مركبات در منازل نموده اند بطوریكه حیاتی یافت نمی شود كه تعدادی درخت در آن كشت نشده باشد.

- سومین قسمت این روستا موسوم است به كناربلند كه می توان گفت قسمت نوساز این روستا بوده و اكثریت ساختمانهای آن با مصالح جدید ساخته شده است آن هم بصورت دستگاههای ساختمانی كه همه اتاق ها اعم از نشیمن، آشپزخانه،حمام و... در یك مجموعه قرار گرفته است،این روستا از همه طرف در میانه كوه واقع گردیده است.این رشته كوه ها كه دنباله كوه های استان فارس هستند در این روستا به رشته كوه قبله و رشته كوه كلاهی كه ارتفاع 2500متر دارد موسومند.

 

-موقعیت حدود و وسعت روستای خون:
بطوریكه از بعضی اسناد كه خواهد آمد برمی آید روستای خون به لحاظ تقسیمات كشوری جزء بخش بوشكان، شهرستان دشتستان تابع استان بوشهر است كه در جنوب شرقی برازجان و در 72 كیلومتری آن واقع گردیده است.
-حدود وسعت:وقتی از تپه های مشرف بر این روستا به آن نگاه می كنی تقریبا به شكل نقشه ایران است كه مساحتی در حدود 3000000مترمربع دارد و از شمال به مرز روستای ارغون،از مغرب به شهر كلمه و رشته كوه قبله،از مشرق منتهی می شود به كوه كلاهی و از جنوب منتهی می گردد به دشت احمدی و سپس به شهر بوشكان منتهی می گرد،شهرها و روستاهای  اطراف آن ده عبارتند از:كلمه،فاریاب،تنگ زرد،بوشكان و دهرود علیا و سفلی .
-ناهمواریها:
در شرق كوه كلاهی،كه حد فاصل بین روستای خون و دهرود علیا و سفلی است،در غرب كوه قبله كه حد فاصل بین روستای فاریاب و تنگ زرد با روستای خون است،در جنوب قله معروف شكی و در شمال آن دنباله رشته كوه كلاهی به نام كوه های سوك است.«سوك اسم روستایی است كه بیش از 6یا10 خانوار نمی باشد.»
-آب و هوا،رودها و منابع آب:
در عین حال كه این روستا جزء بخش بوشكان بوده،تابع  شهرستان دشتستان می باشد،علیرغم هوای بسیار گرم و شدیدا داغ دشتستان و استان بوشهر دارای آب و هوایی نسبتا معتدل است بطوریكه زمستان بسیار سردی داشته و اصولا قابل مقایسه با برازجان نمی باشد،تقریبا همانطوریكه در مشخصات جغرافیایی آن گفته شد چون در هر جا در میانه و كنار كوه قرار گرفته دارای آب و هوای معتدل كوهپایه ای می باشد.

-رودها:
این روستا دارای دو رودخانه است یكی به نام خاكو و دیگری به نام شكی كه هر دو خشك و فقط در زمستان آن هم در زمان نزول باران های شدید بمدت یكی دو روز حتی گاهی اوقات چند ساعت دارای آب باران بصورت سیل می باشد، رودخانه خاكو از ضلع شرقی و رود شكی از ضلع جنوبی وارد این روستا شده پس از آنكه آنرا به چهار قسمت تقسیم نمودند،در ضلع شمالی به هم پیوسته از شمال شهر كلمه با یكی دو رود دیگر مخلوط شده و از تنگ باهوش كه تنها راهی است كه سیلاب منطقه را بیرون می فرستد،وارد شهرستان تنگستان «اهرم» شده و نخیلات این شهرستان را مشروب می نمایند.
-جنس خاك،پوشش نباتی،و حیوانات:
با اینكه تحقیقاتی كه درباره نوع خاك این روستا باشد بعمل نیامده ولی با توجه به اطلاعات و تجربیات كشاورزانی كه روی این خاك به كار كشاورزی مشغولند نوع خاك این روستا رسی است زیرا معمولا روستاییان از نوع برداشت محصول از زمین های آن شكایت دارند و بیشتر از سفتی و نامرغوبی آن گله و شكایت دارند بطوریكه اگر سه روز متوالی آب به صیفی جات نرسد زمین چنان محكم و سفالی می شود كه اگر دو روز دیگر عدم آبیاری به طول انجامد باعث نابودی كشت خواهد گشت.
-پوشش نباتی:
نباتاتی كه در زمینهای هموار و كوههای این روستا مشاهده میگردد چه به طور طبیعی و چه به صورت كشت متنوع است،در این میان گیاهان طبیعی كه اسامی محلی آن ها چنین است عبارتند از:
-بَهْمَن تَرْكه:گیاهی است كه كلیه دشتهای این روستا به جز زمینهای تحت كشت را می پوشاند.

-چمن

-خارشتر:بوته كوچكی دارای خارهای تیز
-شبدر

-زَنگُلْ:گیاهی دارای خوشه ای زیبا همچون ستاره پروین
-پیچك

-گُلْ پَدری:Golpadri))
-دُمْ كُره:به مناسبت اینه كه خوشه ای شبیه موهای دم كره اسب دارد
-توله«پنیرك»
-گل كره دزد:همان شقایق است.
در كوههای این روستا بیشتر علفی می روید كه به آن جَوْمار گویند «شباهت زیادی به جو دارد»آنچه در بالا ذكر شد در تمام زمینهای این روستا روئیده و به طور طبیعی رشد می كنند
-حیوانات:
حیواناتی كه در این روستا به صورت اهلی و وحشی در اطراف روستا زندگی می كنند را می توان به صورت زیر نام برد:
-حیوانات اهلی:گاو،الاغ،گوسفند،بز،اسب،قاطر،سگ و گربه.
-حیوانات وحشی:خوك،گرگ،روباه،جوجه تیغی،خار پشت(كه به زبان محلی آنرا چُولَهْ گویند)،بز و میش كوهی،آهو.
-حیونات موزی:مار،عقرب،موش،رُطیل بندرت،سوسمار،نوع مخصوصی سوسمار بزرگ كه آنرا بزلیسَكْ( bozkisak).گویند اهالی این روستا معتقدند كه این حیوان دارای دو زبان است،با زبانی گوسفند و یا بز را امر به ایستادن می كند و با زبان دیگرش از آن شیر می دوشد و نیز اعتقاد دارند پستان گوسفندی را كه بزلیسك میمكد سوراخهای آن بند آمده و دیگر شیر نمی دهد.

-آبزیان:قورباغه،ماهی های كوچك غیر قابل خوردن،خرچنگ(كه به زبان محلی آنرا كَرِنجال«karenjal» گویند)
-پرندگان:به طور كلی طیور چه به صورت وحشی و چه به صورت اهلی در این روستا از هر نوعی یافت می شود.
-پرندگان اهلی:مرغ،خروس،بوقلمون،كبوتر كه انواع آن به نام كبوتر چاهی،قمری و كبوتر كُرّی(korri)در این روستا زیاد است.
-پرندگان وحشی:كبك،تیهو«كه خوشمزه ترین گوشت را در بین پرندگان چه اهلی و چه وحشی دارند همانطوریكه آهو خوشمزه ترین را در بین حیوانات دارد،بطوریكه در این روستا ضرب المثل است كه به لحاظ لذیذ 
بودن گوشت گویند:چرنده آهو،پرنده كبك و تیهو»،داركوب،شاهین،جغد،   هدهد،قوش«به زبان محلی باشه(basheh )»لك لك،كلاغ،گنجشك،چلچله،سار«كه به لهجه محلی سِهْ چِرْ(seh cher) گویند»لاشخور،و انواع دیگری از پرندگان وحشی0
لزوم به تذكرات كه در بین پرندگان اهلی بوقلمون از اول وجود نداشته و مدتها بعد از سایرین پرورش آن در این روستا رایج گردیده بطوریكه در حال حاضر بعضی افراد تا 50 یا 80 تا از این پرنده اهلی را دارند و نگهداری می كنند.
-حشرات:پروانه،پشه،خرخاكی«به لهجه محلی بُتلْ(botol)گویند.
شته،سوسك،شپش«كه به علت نبودن مواد بهداشتی در قدیم وجود داشته و الآن وجود ندارد»،عقرب،كرم،كنه،ملخ،سن،زنبور«كه بویژه در زمان محصول خرما خیلی باغداران را ناراحت می كند بطوریكه زیاد می شود كه گاهی اوقات محصول خرما را از قیمت اصلی می اندازد ،مورچه، موریانه، مگس،خرمگس،سنجاقك(كه بیشتر در كنار آبها زندگی می كنند)

ادامه دارد......

نویسنده:فیروزه غلامی

 

نظرات  

 
# زنگنه ۱۳۹۱-۱۱-۲۸ ۱۰:۱۲
با سلام جادارد از سرکار خانم غلامی و دست اندرکاران سایت آسیو در معرفی روستای خون ( دیار زمانی گل نرگس قدر دانی نماییم .
 
 
# بلال ۱۳۹۱-۱۱-۲۹ ۰۷:۳۰
روستاي خون همچنان براي ما ياد آور گل نرگس و مردمان خوبش هستند
گزارش كامل و بي نقصي بود
 
 
# هم ولاتی ۱۳۹۱-۱۲-۰۶ ۱۷:۳۸
نام این امامزاده جمولی است نه دوقولو
 
 
# ارباب ۱۳۹۳-۰۴-۳۰ ۱۸:۰۰
چه بسا این دیار مورد اسیب وستم است
.
 
 
# سنو پاکار ۱۳۹۳-۰۸-۲۷ ۲۱:۲۳
با سلام لطفا نام پل در حال ساخت روستا را به اشتراک بزارید
 
 
# حسین قایدی ۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۰۳:۰۰
تشکر میکنم از دوستان بابت جمع آوری اطلاعات وشناختن روستا
 
 
# خون ۱۳۹۳-۱۲-۱۳ ۱۳:۰۸
ارتفاع کوه کلاه 1443 متر می باشد و چهارمین کوه استان از لحاظ ارتفاع می باشد.جهت اطلاع
 
 
# کشاورز ۱۳۹۳-۱۲-۱۴ ۰۱:۲۵
با تشکر از تهیه گزارش
بافت حاک اراضی کشاورزی روستا
شمال:شنی لومی
جنوب:رسی شنی
شرق:شنی
غرب:مرتعی
 
 
# محمدی تبار ۱۳۹۴-۰۱-۰۳ ۲۲:۴۹
متشکرم از دوستان بابت اطلاع رسانی روستا .دس مریزا
 
 
# مهدی ۱۳۹۴-۰۵-۲۴ ۱۸:۴۰
احسنت بر نویسنده و سایت اسيو . کار جالبی بود اگر در مورد بقیه روستاها هم صورت گیرد بستر مفید خواهد بود . احسنت احسنت احسنت
 
 
# ر/ع ۱۳۹۴-۰۵-۲۴ ۲۳:۴۸
درود بر سرکار خانم غلامی
بسیار مفید و کامل و جامع
موفق باشید
 
 
# شمال ولات ۱۳۹۴-۰۵-۲۵ ۱۰:۰۰
باسلام خدمت خانم غلامی بابت زحمتی که کشیدن، لازم به یادآوری است که زیباترین قسمت روستای خون شمال آن هست که از نظر خیابان و خانه سازی بهتراز جاهای دیگه است و از فرامنطقه تشکیل شده که عبارتند از : شمال یا ولات-هیرمن- تل قلعه و کناربلند
 
 
# بچه های شهر ۱۳۹۴-۰۵-۲۶ ۱۰:۴۸
روستای خون به چهار بخش به نامهای :شمال - هیرون-کناربلن و تل قلعه تقسیم شده است و سه رود از روستا میگذرد: رود شکی- رود درو - رود خاکو که هر سه فصلی هستن و هرسه اینها در یکجا بهم میرسند.با تشکر از خانم غلامی
 
 
# بهار ۱۳۹۴-۰۵-۲۷ ۰۰:۴۱
یه اشکالی که بیوگرافی روستا داشت آن هم تعداد جمعیت وتعداد خانوار بود.بازهم ممنون از خانم غلامی
 
 
# سامان ۱۳۹۴-۰۷-۰۹ ۱۹:۳۵
خسته نباشین عالی بود
 
 
# اقبال ۱۳۹۵-۰۵-۲۵ ۱۲:۵۲
سپاس.ارج مینهیم تلاش خ.غلامی
 
 
# جواد ۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۲۱:۱۲
سلام ب همه اهالی این روستا چندین سال میهمان شما هستیم با تشکر از همگی انشاا... در دیار خودمون پذیرای شما باشیم
 
 
# شریفی ۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۱:۱۷
سلام ضمن خسته نباشید و تبریک بمناسبت.....لطفا عکسای جدید از ولاتمون وجاهای دیدنی وتفریحی الخصوص آغا جمولی عکس جدیدش بزارین.آخه نزدیک عید هستیم.
 
 
# محمد حسین ۱۳۹۶-۰۳-۲۳ ۱۴:۳۹
درود بر دست اند کاران و هم ولاتی های عزیز خسته نباشید
 

اضافه‌ كردن نظر

1) دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری تحلیلی آسیو در وب سایت منتشر خواهد شد.
2) پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
3) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد.
4) لطفا از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
5) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
6) نظراتی که غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.