آگهی
آگهی
آگهی
کلاس بدون معلم نداریم/ اتمام حجت با مدیران مدارس درباره پول اجباری/ خدمتگزاران و راننده‎ها را سر کلاس بردند
کد خبر : 10892 جمعه ۰۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۶

 

آسیو:مدیرکل آموزش و پرورش با اشاره به اینکه امسال مدارس از شنبه 3 مهر بازگشایی می شوند، گفت: با توجه به اینکه ابلاغ همه معلمان زده شده و کمبود دبیران نیز از طریق جذب حق التدریس، بازنشسته ها، خرید خدمت و اضافه کاری همکاران مرتفع گردیده، در ابتدای سال تحصیلی کلاس بدون معلم نخواهیم داشت.

 

به گزارش "آسیو"ناصر کرمی در آستانه سال تحصیلی جدید در نشستی خبری ادامه داد: همه معلمان ابلاغ های خود را گرفته اند و اگر احیانا کلاس درسی در آغاز سال جدید بدون معلم بود از استثنائات است. مثلا در عسلویه به دلیل امکانات ضعیفی که وجود دارد، معلمان با رضایت و رغبت به آنجا نمی روند و پارسال برخی همکاران ما تا یک هفته جهت تغییر محل خدمت خود چانه زنی کرده و به کلاس نرفتند، ولی نهایتا همان جا ماندند.

همه کلاس ها کولر دارند

به گفته وی، سال تحصیلی جدید 200 هزار دانش آموز وارد مدارس می شوند که 10 هزار نفر کلاس اولی هستند.

وی ادامه داد: با توجه به تعیین برنامه کلاسی مدارس، از دانش آموزان می خواهیم از همان روز نخست سال تحصیلی جدید با کتاب و لوازم موردنیاز وارد مدرسه شوند.

کرمی همچنین با اشاره به توزیع 950 کولر جدید بین مدارس گفت: در سال تحصیلی جدید هیچ کلاس درسی بدون کولر نخواهد بود.

میانگین تراکم کلاس ها 25 نفر است

کرمی درباره اینکه تراکم برخی کلاس های درس خصوصا در ابتدایی زیاد است و کار را برای معلم و دانش آموز دشوار می کند، اظهار داشت: طبق بررسی ها، در سال تحصیلی جدید میانگین تراکم کلاس ها در بوشهر 24 تا 25 نفر است.

وی ادامه داد: اگر مدرسه ای نیز با تراکم دانش آموز مواجه شده، به دلیل فشار و درخواست های زیاد والدین  به دلیل کیفیت یا امکانات بیشتر آن مدرسه بوده که عملا برقراری توازن را برای ما دشوار کرده، طوری که مثلا در دبیرستان حجاب بوشهر برای رشته تجربی بالای 40 نفر متقاضی داریم ولی متقاضی رشته ریاضی کمتر از 10 نفر است یا در روستاها حدود 15 مدرسه زیر هفت نفر شکل می گیرد.

10 درصد کلاس های درس استان تخریبی است

مدیرکل آموزش و پرورش استان در پاسخ به «خلیج فارس» درباره کلاس های در شرف تخریب در برخی مناطق نظیر روستاهای حاشیه نیروگاه اتمی که مدرسه ای با قدمت 40 سال دارد یا مدارسی در بوشکان و ارم دشتستان، گفت: 10 درصد کلاس های درس بوشهر (950 کلاس) تخریبی هستند. در خصوص آنهایی که کارشناسان نوسازی مدارس خطرناک می دانند، نسبت به جابجایی دانش آموزان به مدارس مجاور یا استقرار در کانکس اقدام می کنیم تا مدرسه جدید ساخته شود.

به گفته وی، سه سال پیش، 1300 کلاس درس استان تخریبی بود که با همت خیرین امروز این تعداد به 950 کلاس رسیده که امیدواریم این روند ادامه داشته باشد.

پرداخت هزینه اجباری در زمان ثبت نام و سال تحصیلی ممنوع

همچنین در این نشست موضوع پرداخت اجباری کمک به مدارس در زمان ثبت نام یا در طول سال تحصیلی به میان آمد که کرمی تصریح کرد: با وجود آنکه می دانیم اگر آموزش در کشور صرفا برعهده دولت و تنها توسط یک مجموعه مثل وزارت آموزش و پرورش باشد از عهده کار به شکل مطلوب بر نمی آید، ولی هم در مصاحبه ها و هم در جلسه با مدیران مدارس تاکید شده که دریافت هرگونه وجه اجباری در مدارس عادی دولتی ممنوع است و در این خصوص با مدیرانی که کج سلیقگی کرده اند، برخوردهایی مثل تغییر مدیر داشته ایم.

وی با اشاره به اینکه مدارس نمونه، شاهد، تیزهوشان و هیات امنایی قوانین خاص خود را دارند، گفت: ولی در مدارس عادی ضمن اینکه دریافت وجه اجباری در زمان ثبت نام ممنوع است، اگر مدیر قصد دریافت پول در سال تحصیلی جهت اجرای برنامه هایش نظیر شرکت دانش آموزان در المپیاد، کلاس یا دوره های تقویتی دارد، باید برگزاری و هزینه های آن با تایید انجمن اولیا و مربیان باشد.

با مدیران متخلف بدون تعارف برخورد می شود

کرمی افزود: برای دریافت هزینه این دوره ها نیز مدیران حق هیچگونه اجبار یا رفتاری که چنین موضوعی را تداعی کند نداشته و باید دانش آموزان به صورت اختیاری شرکت کنند.

به گفته وی، مدیران اگر نتوانستند مشارکتی برای برنامه های شان اخذ کنند، باید مدارس را به همان شیوه گذشته اداره کرده و در صورت تخلف، بدون تعارف برخورد می شود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان تاکید کرد: نکته دیگر اینکه پرداخت پول به صورت دستی در مدارس ممنوع است و باید به شماره حساب مربوطه واریز گردد یا دستگاه پوز وجود داشته باشد.

معلمان رغبتی به تدرس در  عسلویه ندارند

خبرنگاری هم با اشاره به مشکلات معلمان در عسلویه پیرامون اقدامات صورت گرفته جهت بهبود وضعیت آنها پرسید که کرمی گفت: 70 درصد فرهنگیان این منطقه متقاضی انتقال هستند و کمبود نیروی بومی نیز مزید بر علت شده، در چنین شرایطی افت کیفیت و مشکلات عدیده ای قابل پیش بینی است.

وی افزود: امسال 230 نفر به عنوان اولین فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان استان بودند که 130 نفر آن به عسلویه اختصاص یافت، ضمن اینکه در سهمیه استخدامی جدید هم این شهرستان ویژه دیده شده و علاوه بر آن در ورودی دانشگاه فرهنگیان نیز سهمیه بومیان عسلویه بیشتر در نظر گرفتیم، ولی حدنصاب نمرات لازم کسب نمی شود و از این نظر که بخشی از سهمیه بومی استان جذب نمی گردد، متضرر می شویم.

مدیرکل آموزش و پرورش استان افزود: از تمام ابزارها برای انگیزش بیشتر معلمان در عسلویه استفاده می کنیم که در همین راستا معلم سراهایی برای اقامت فرهنگیان آماده شده و تلاش داریم یک وعده غذای روزانه نیز از نفت برای معلمان بگیریم. با این حال بسیاری از همکاران فرهنگی ما با رضا و رغبت به عسلویه نمی روند.

امیدواریم رتبه کنکور امسال بوشهر بهبود یابد

خبرنگاری هم درباره رتبه پایین استان در کنکور سراسری پرسید که کرمی گفت: این موضوع مربوط به دو یا چهارسال نیست، بلکه به عقیده برخی ناشی از دو دهه است که بوشهر در سرجمع کنکور هیچگاه رتبه 15 به بالا را نداشته است.

وی با بیان اینکه برخی سالها رتبه کنکور استان 27 و 28 کشور بوده، گفت: سه سال پیش رتبه استان از مجموع پنج گروه آزمایشی کنکور 22 بوده، دو سال پیش به 21 رسید و پارسال هم 18 بود. البته نتایج قطعی رتبه استان ها در کنکور امسال آبان ماه مشخص می شود که امیدواریم با توجه به برگزاری کلاس های آمادگی کنکور در سال پایانی دبیرستان، شرایط استان بهبود داشته باشد.

وی با تایید اینکه دوره های آمادگی دانش آموزان در سال قبل از کنکور فقط مقدار کمی موثر است و باید این دوره ها به پایه های پایین تر هم گسترش یابد، گفت: امسال کلاس های آمادگی کنکور با همکاری شهرداری و شوراها از محل عوارض آلایندگی زودتر شروع می کنیم. البته تلاش داریم امسال دوره های پیشرفت تحصیلی را در همه مقاطع دنبال کنیم، هرچند شاید امکان برگزاری در همه مدارس نباشد.

وقتی خدمتگزاران و راننده ها را به عنوان معلم سر کلاس بردند

مدیرکل آموزش و پرورش استان سپس با بیان اینکه برخی استان ها دو دهه رتبه های اول کنکور را در اختیار دارند و کار ما برای رسیدن به رتبه های بالا دشوارتر از آنها می باشد، اظهار داشت: واقعیت این است که آموزگاران پایه ما آنچنان که شایسته است توانایی ندارند، خصوصا آنهایی که طی سالیان گذشته به صورت غیرمتعارف وارد شدند.

کرمی ادامه داد: در شرایطی پایه ششم به مدارس اضافه شد که زیرساخت و نیروی انسانی آن وجود نداشت و روی همین حساب نیروی خدمتگزار یا راننده را سر کلاس فرستادند. ما نیز امسال برای کاهش این نقصان، دوره های آمادگی معلمان پایه های ششم و دهم با حضور مولفان کتب کشوری برگزار کرده و در سال تحصیلی نیز ادامه دهیم تا اشکالات کمتر شود.

حل مشکل بدهی برق مدارس با کمک نیروگاه اتمی

مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر در پاسخ به «خلیج فارس» در خصوص بدهی برق مدارس و احتمال قطع آن در سال تحصیلی جدید بیان کرد: در سال ۹۰ – ۹۱ طی اعلام وزارتخانه، مطرح شد که مدارس نباید قبض برق پرداخت کنند و در همین راستا عدم پرداخت‌ها انباشته شد که عملا در پایان سال گذشته بدهی بالغ بر 4.5 میلیارد تومان برای مدارس بوشهر ایجاد کرد.

وی با اشاره به پیگیری جبران این بدهی انباشه توسط نیروگاه اتمی گفت: اخیرا رییس سازمان انرژی اتمی پذیرفته نیمی از رقم مذکور (2.5 میلیارد) را از محل طلب شان از وزارت نیرو بابت فروش برق نیروگاه اتمی تهاتر کنند و مابقی نیز از اعتبارات دیگر تامین خواهیم کرد تا بدهی ها برق مدارس به روال عادی بازگردد.

گزارشی از استعمال مواد مخدر در مدارس نداشته ایم

خبرنگاری هم با اشاره به افزایش آسیب های اجتماعی نظیر مواد مخدر و سرایت آن به برخی دانش آموزان سوال کرد که ناصر کرمی گفت: ما مسئولیت درون مدارس را داریم و اتفاقات بیرون چهاردیواری از اختیار ما خارج است و نهایتا می توانیم به نیروی انتظامی گزارش دهیم. ضمن اینکه تاکنون هیچ گزارش محرمانه یا غیرمحرمانه ای درباره استعمال این مواد یا کشف آن از کیف دانش آموزان نداشته ایم.

وی ادامه داد: البته برخی دانش آموزان به دلیل اعتیاد والدین شان دچار آسیب هایی شده اند که به مشاوران مدارس هدایت می شوند، همچنین ضمن اطلاع رسانی در صبحگاه مدارس پیرامون مواد مخدر، کلاس های آموزشی هم برای 1500 نفر از همکاران فرهنگی و بیش از 29 هزار نفر از والدین دانش آموزان برگزار شده که البته این موارد کفایت نمی کند و نیاز به اقدامات بیشتر می باشد.

به بازگشت معاون معزول آموزش و پرورش شهرستان ایراد داریم

کرمی در پاسخ به سوالی درباره بازگشت عالی پور معاون تربیت بدنی و پرورشی اداره شهرستان بوشهر هم گفت: ایشان طبق قانون بازنشسته شد و نیروی جایگزین معرفی گردید، ولی به دلیل اشتباهی که در دوره مدیر وقت شهرستان صورت گرفت، با شکایت معاون سابق، دیوان عدالت به تغییر وی ایراد شکلی گرف. در مقابلش ما نیز حکم عزل را گرفتیم، ولی با شکایت جدید که وی پیگیری کرد، حکم به برگشت به کار ایشان داده شد.

وی درباره اینکه والدین دانش آموزان نگرانند عدم همکاری اداره کل با معاون کنونی تربیت بدنی به ضرر مدارس تمام شود، اظهار داشت: ما به شیوه صدور رای توسط دیوان عدالت ایراداتی داریم و در دست پیگیری است، ضمن اینکه می دانیم دانش آموزان و مربیان پرورشی نیز دچار مشکل می شوند که امیدواریم به زودی پرونده به نتیجه برسد تا مدیر شهرستان بتواند معاون دلخواه خود را انتخاب کند.

۱۱۰۰ فرهنگی بازنشسته استان در نوبت دریافت مطالبات

در این نشست موضوع مطالبات فرهنگیان نیز به میان آمد که معاون پشتیبانی آموزش و پرورش بوشهر گفت: هزار و 100 بازنشسته استان که ۳۱ میلیارد تومان از آموزش و پرورش طلب دارند در نوبت دریافت مطالبات خود هستند.

علیمراد کرمی با بیان اینکه آموزش و پرورش استان بوشهر از شرائط مالی خوبی برخوردار نیست اظهار داشت: بیش از 88 درصد فرهنگیان بوشهر که سال 1393 بازنشسته شده اند، در نوبت دریافت پاداش پایان خدمت خود هستند. همچنین برای بازنشسته های سال 94 نیز مبلغی پرداخت نشده است.

وی با بیان اینکه برخی از استان‌ها از منابع داخلی آموزش و پرورش مطالبات بازنشستگان تسویه کرده‌اند ولی این امکان برای ما نبوده، افزود: اکنون 500 فرهنگی بازنشسته سال 1393 استان بوشهر یک میلیارد تومان طلب دارند که این رقم در کل کشور 100 میلیارد تومان است.

کرمی با بیان اینکه وزارتخانه پیگیری اعتبار 3هزار میلیارد تومانی از دولت است، افزود: برای پرداخت مطالبات فرهنگیان استان بوشهر 75 میلیارد تومان درخواست شده که در صورت تامین، مطالبات این قشر نظیر حقوق حق التدریسی ها، ماموریت ها، سرانه مدارس و مواردی که هزینه جاری است، پرداخت می کنیم.

وی افزود: درباره پاداش پایان خدمت همکاران بازنشسته نیز مسئولان مرکز قول پرداخت در نیمه دوم سالجاری داده اند که امیدواریم محقق شود و ما نیز براساس اولویت زمان بازنشستگی اقدام می کنیم.

 

اضافه‌ كردن نظر

1) دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری تحلیلی آسیو در وب سایت منتشر خواهد شد.
2) پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
3) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد.
4) لطفا از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
5) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
6) نظراتی که غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.